Mednarodna vaja ALPSAR - Martuljek 2012

21. 6. 2012 Vaje 605

Deli z drugimi

Projekt U 2010 ... Takrat sem zapisal, da je skoraj utopično... Projekt ALPSAR dokazuje, da zelje in vizije izpred par let postajajo resnične in izvedljive. Več informacij na Alpine Search and Rescue.

Za kaj gre? Predvsem za kvalitetno spremljanje dogodkov na terenu v realnem času. Seveda govorim o reševalni intervenciji. Ker pa je svet majhen, Evropa neprimerno manjša in vse se globalizira je smiselno pripravljati projekte v povezavi s sosednjimi državami zlasti v smislu vodenja intervencij v obmejnem in mejnem prostoru. In iskanje pogrešanih se kaj lahko primeri na takem območju.
Italijanska Uprava za zaščito in reševanje, Civilna zaščita ter Slovenska Uprava za zaščito in reševanje intenzivno, skupaj sodelujeta v projektu AlpSAR. GRZS pa nudi s svojimi člani suport na vajah, kjer se preverja učinkovitost sistema.

Pravzaprav vse skupaj temelji na modernih tehnologijah prenosa podatkov s kraja na kraj, v tem primeru sterena, kjer se giblje reševalec-iskalec v bazo, kjer je vodstvo intervencije. Seveda je vsa zadeva še v plenicah, vendar so zametki dobri. Tokratna vaja naj bi odgovorila na vprašanje, kaj vse reševalci še pogrešamo v verziji programske opreme, ki je bila sedaj na voljo. En cel dan smo porabili za razpravo kaj bi želeli, kaj moramo nujno imeti in en dan za izvedbo simulacije vaje na obmejnem območju, kjer so bili hkrati prisotni reševalci z obeh strani meje.
Ker mi žilica ne da miru sem seveda hkrati simuliral in primerjal naš način spremljanja in vodenja intervencije, koliko časa porabimo za pripravo, kaj vse moram postoriti med intervencijo in koliko porabimo za prenos podatkov v računalnik po zaključku intervencije, da bi lahko opravili analizo in naredili plan za naprej, če je to potrebno. Vsi smo si bili enotnega mnenja, da je sistem, ki ga že nekaj let izvajamo, trenutno odličen, pokriva vse potrebe reševalcev na terenu in zahteve vodstva intervencije. Torej, da se bo moderni sistem izboljšal bo potrebno predvsem skrajšati čase priprave intervencije in urejanja podatkov za anlizo, poenotiti zapise podatkov o lohaciji, dodati manjkajoče podatke, ki so na intervenciji nujno potrebni itd. V grobem pa je pot prava, spremljati reševalca na terenu v realnem času, hkrati dobivati s terena fotografije okolice ali zanimivih dogodkov ter v obratni smeri, reševalcem na terenu, pošiljati nove podatke o pogrešanem, o spremembah iskalnih območji itd.

Prispevek (filmi) na straneh URSZR


Meja ni več
Spoznavanje tehnologije
Priprava na vajo
Igra je pot do znanja
Možnosti...
Sedaj pa zares
Več glav več ve
Odhod ekip
Pentagon
Podatki za analizo