Pregled lavinskih žoln in usposaljanje

  1148


Pa vseeno, vsi upamo, da ga bo nametalo še pred božičem in bomo lahko preizkusili na novo nabrušene smuči in obnovljene kože. a, na smuči in kože pomislimo ob omembi hribov in snega. Kaj pa lavinska oprema? Celo poletje je tiho ždela nekje v kotu, ampak ob prvem zimskem obisku gora se bomo spomnili nanjo!

 

Prav bi bilo, da se na lavinsko opremo spomnimo že pred prvo uporabo. Za lopato in sondo je dovolj, da ju vizuelno pregledamo. Nekaj več časa in znanja bo potrebno vložiti v pregled nahrbtnika z napihljivimi blazinami, Avalunga in seveda lavinske žolne, ne glede na proizvajalca in model.

Pri lavinski žolni najprej preglejmo vse trakove, sponke in ohišje naprave. Baterijske vložke, ki ste jih ob koncu prejšnje sezone praviloma vzeli iz ležišča, nadomestite z novimi, kvalitetnimi vložki. Ob prvem vklopu večina modernih naprav opravi samokontrolo. Pozorno spremljajmo zapis na ekranu. Starejše, morda celo analogne naprave preizkusimo, kot to priporoča proizvajalec ali kot so nam pokazali na različnih tečajih in usposabljanjih. Hkrati, ko vstavljate baterijske vložke, na nalepki, ki je praviloma v ležišču baterij, preverite do kdaj vam velja garancija!!! V primeru, da je garancijski rok iztekel, napravo pošljite proizvajalcu (to za vas lahko stori tudi uvoznik), tam bodo napravo pregledali (testirali) in z novo nalepko potrdili podaljšanje garancije za naslednja 3 ali 5 let.

Ne pozabimo, moderne naprave zadnje generacije imajo možnost posodabljanja programske opreme. Naprave proizvajalca Ortovox S1, S1+ in 3+ ter proizvajalca Barrywox PULSE in ELEMENT lahko posodobite pri uvozniku ali pri meni. Hkrati s posodobitvijo, napravo tudi testiramo. Certifikat o stanju naprave hrani proizvajalec.

Tako, naprava in ostala lavinska oprema je pripravljena za uporabo. Kaj pa naše znanje? Za vse, ki se boste z zimskimi turami ali turnimi smuki srečali prvič je priporočljiv obisk seminarja, tečaja, usposabljanja... Kar ekaj planinskih društev ima v svojem programu odlična izobraževanja, alpinistični odseki to temo obravnavajo v alpinistični šoli...

Če niste vključeni v nobeno od naštetih organizacij, morda vam pride prav, če prečitate nekaj člankov o tem!? Za posameznike in skupine pa organiziramo tudi intenzivne seminarje na vseh stopnjah, od začetnega, osnovnega seminarja, do vadbe za eksperte.

Kontaktirajte me, z veseljem bom prisluhnil vašim potrebam in željam!