Konferenca - Ukrepanje ob nesrečah - Ig, 2010

1. 7. 2010 Ostalo 712

Deli z drugimi

Vsaka država ima na tak ali drugačen način urejen sistem zaščite in varovanja pred naravnimi in drugimi nesrečami. V sloveniji imamo dolgoletno tradicijo in krovna organizacija, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, pod seboj zdužuje kar nekaj organizacij, ki na svojem področju pokrivajo slovenski prostor v primeru nesreče, ujme, večje katastrofe ali naravne nesreče.

Le kako bi se lahko mala Slovenija primerjala z gigantom, kot so Združene države Amerike? Preprosto in nič nam ne sme biti nerodno.

Med 29.junijem in 1.julijem je na Igu potekala konferenca na temo "Ukrepanje ob nesrečah in sodelovanje vojske ob nesrečah." Naslov nam kaj malo pove, konkretno, srečali smo se predstavniki sorodnih profesionalnih in prostovoljnih služb ter vojske iz države Colorado - ZDA in Slovenije.

S slovenske strani smo sile zaščite in reševanja zastopali predstavniki Uprave (logistika in načrtovanje, sektor za mednarodno sodelovanje, oddelek za zveze, predstavnik CORS 112 in posamezniki, ki tako ali drugače strokovno sodelujejo po potrebi ob večjih kriznih dogodkih), predstavniki Gasilske šole iz Iga, predstavniki Gasilske zveze Slovenije, Jamarske reševalne službe in Gorske reševalne službe. Seveda niso manjkali predstavniki SV, ki v ključnih dogodkih v primeru nesreč večjih razsežnosti nikoli ne manjkajo.

Slovensko delegacijo in konferenco je vodil namestnik direktorja URSZR g. B.dervodel, pomagala sta mu  g.B.Horvat in  ga. M.Berglez. Uvodni nagovor pred začetkom pa je imel direktor URSZR g. B.Balant

Američani so predstavili svoje skupine in strukture, ki delujejo na tem področju. Sodelovali so predstavniki ameriške ambasade v sloveniji, ameriške vojske, Nacionalne garde in profesionalni ter prostovoljni gasilci, ki tam prevzemajo tudi vse ostale vidike reševanja, od gora, visokih zgradb, kanjonov do podzemnih jam.

Vsaka stran in vsaka posamezna veja reševanja je s svojega vidika na široko in do potankosti obdelala svojo službo. Od pridobivanja kadrov, načinov šolanja, problemov, ki nastajajo ob tem, pa naj si gre za profesionalce ali prostovoljce, kje vse delujejo, pod čigavo poveljevanje sodijo, kako delujejo v povezavi z vojsko. Drobna nit, ki se je vlekla skozi vse predstavitve konkretnih služb, ki delujejo na terenu v reševanjih pa je bila tudi vrvna tehnika, oprema, načini šolanja, licence, kadri, itd.

Ogotovili smo, da sicer obstajajo administrativne in organizacijske razlike, pa še te so zanemarljive, glede na to, da sta si državi čisto v vseh pogledih zelo različni, zlasti v konkretnih reševalnih službah, pa naj si gre za prostovoljce ali profesionalce pa razlik skorajda ni. Celo več, podobni problemi se pojavljajo na obeh straneh.

Slovenska stran je z veseljem ugotovila tudi, da v ničemer ne zaostajamo za kolegi iz Colorada, ne v tehniki, opremi, načinu urjenja itd.

Da ne bom predolgo flancal, uradni zaznamek si lahko prečitate TUKAJ. Par slikc sem si izposodil od kolegov iz Uprave, upam, da se strinjajo!?


Predsedujoči, g.Dervodel
Uvodni govor, g.Balant
Ogled ICZR
Predstavitve
Diskusije
Zaključek
Predstavniki ambasade ZDA
Gasilska