Padska nižina, mesto Padova... Kamorkoli pogledaš sama ravnina, krtina je najvišji grič v bližnji in daljni okolici. Pa vendar ima CAI - Club Alpino Italiano ravno tu nacionalni laboratorij za preizkušanje materialov in tehničnih pripomočkov, ki jih uporabljamo v alpinizmu, reševanju ali športnem plezanju.
Matjaž s PZS me je povabil in z veseljem sem se odzval. Sam sem bil bolj opazovalec in poslušalec, v skupini so bili med drugim tudi profesorji in doktorji znanosti iz Strojne fakultete, Tahnološkega centra v Ljubljani in Fakultete za šport. Ti se namreč v Sloveniji ukvarjajo s podobnimi vprašanji v zvezi z materialom oziroma opremo za alpinizem in plazanje.
Center ima dve enoti. Ena je namenjena laboratorijskim preizkusom, torej matematično natančnim preizkusom, kjer vedno lahko določimo vse komponente, ki vplivajo na preizkus, drugi del pa se ukvarja s praktičnimi preizkusi, kjer v laboratoriju dobljene rezultate še praktično preizkusijo v naravi z "živo" težo.
Predstavili so nam standardni preizkus vrvi na padec. Že tu je miljon faktorjev, ki lahko vplivajo na nosilnost. Od vplivov sonca, vode, prahu do mehanskih vplivov, ko vrv teče po skalah ali skozi varovalo ali kaj pomeni vozel na vrvi. Pokazali so kako vrvi umetno starajo, kako preizkušajo natezno trdnost, kakšen preizkus mora prestati čelada, vponka, zatič ali metulj.
Ogledali smo si tudi nekaj zanimivih filmov kako v naravi preizkušajo nosilnost klinov, kakšne poizkuse izvaajo v vadbenem centru in kako višina prijemališča plezalnega pasu vpliva na zaustavitev padca v ledeniško razpoko.
Če naredim kratek rezime, za vsak kos opreme ali manever je postavljen nek standard. Seveda standardi veljajo za nove materiale, preizkusi se v glavnem izvajajo na npr. novih vrveh. Za pravilno razumevanje pravilne in varne uporabe nekega kosa opreme pa je najpomembneje, da to opremo pravilno uporabljamo, da poznamo slabosti, ki zmanjšujejo nosilnost in življensko dobo nekega materiala. Zato je zelo pomembno, da se preizkusi izvajajo tudi na uporabljeni opremi pri čemer točno vemo kaj se je z opremo dogajo pred preizkusom.
Zelo zanimiv dan, poln novih podatkov in ovrženih mitov. V video posnetkih, namerno sem pustil nekaj celotnih razlag, lahko slišimo nekaj resnic, ki to niso, so pa zelo pomembne za razumevanje staranja oziroma nosilnosti vrvi. To, da varovanje na telo omili silo padca, ker z dvigom mase varujočega absorbiramo silo, že ne drži. Maksimalna sila na obračalni vponki se pojavi dosti prej, kot pa varujočega dvigne s stojišča. Pa še nekaj takih zanimivih sem izvedel, da sem se tu in tam kar malo popraskal za ušesi.
Skratka izredno zanimiv in poučen obisk nacionalnega centra CAI.
VIDEO:
1 - center in preizkus vrvi na padec
2 - preizkus nosilnosti skalnih klinov v naravnem okolju
3 - staranje vrvi in natezni preizkus
4 - plezalni pas
5 - preizkus čelad, vozlov in trakov
6 - preizkus kovinske opreme
7 - načini varovanja
8 - sidrišča