PIEPS - Vector - žolna nove generacije

25. 10. 2010 Ostalo 738

Deli z drugimi

Vedno eno in isto... Zima se bliža, z njo pa radosti in težave. Poleg smuči in še kakšnega kosa opreme, ki ga je treba pred sezono preveriti je verjetno najbolj pomemben kos opreme lavinska žolna. Ker tudi sicer spremljam spremembe na tem področju, sem bil zelo vesel vabila na ogled proizvodnje lavinske žolne Pieps in seminarja na to temo. Sicer pa je bilo to srečanje distributerjev iz evropskih držav, Amerike in Japonske.

Se moram kar takoj zahvaliti trgovini Anapurna oziroma Roku, ki mi je to omogočil. Bilo je zanimivo!

Že na kongresu IKAR pred slabim mesecem so nam predstavili dve novi napravi. Novi Vector ima kar nekaj novosti, ki so posledica nekoliko drugačnega razmišljanja. Generalno je seveda bistveno, kako izboljšati čas iskanja in kako narediti napravo čim bolj prijazno ljudem.

Najbolj opazne novosti so, da so ukinili funkcijo avtomatičnega preklopa na oddajo, če naprava nekaj časa miruje (v primeru drugega snežnega plazu, ki bi lahko zasul iskalca). To odločitev zagovarjajo s tem, da naj bi slučajni vklop žolne nepazljivega iskalca povzročil med iskanjem več škode kot koristi. Naslednja novost je močno izboljšana tretja "Z" antena, ki dosega že zavidljivih 20m dosega. In tretja nosvost, nova žolna bo imela vgrajen GPS sprejemnik, ki seveda ne bo namenjen klasični navigaciji, čeprav je sposoben zapisovanja sledi, ampak je namenjen za dve priložnosti. Prvič, v slučaju nesreče bomo lahko z mesta nesreče v center za obveščanje sporočili dokaj natančno lokacijo in drugič, ko bo naprava med iskanjem zasutega zaznala le tega in hkrati imela podatek o položaju, bo zelo hitro lahko izračunala najkrajšo razdaljo do zasutega, kar bo seveda lahko skrajšalo čas iskanja. Novost je tudi ta, da bo naprava napajana z akumolatorjem in ne več z baterijskimi vložki.

Tole zadnje ne vem kako se bo obneslo, če bo skrb za akumolator slaba ali nepravilna. Sicer pa menim, da je funkcija preklopa na oddajo po določenem času mirovanja, ki je seveda nastavljiva, še kako pomembna. Bo pač treba med iskanjem, ko je na plazovini več iskalcev hkrati, kar je zelo redko, biti pozoren, da se iskalec ne bo znašel v položaju, ko se bo žolna avtomatično preklopila na oddajanje.

Pieps Vector bo v trgovinah januarja prihodnje leto.

Obisk proizvodnjih obratov firme SIEDEL je bil zelo zanimiv. Pravzaprav vse delajo roboti, vsa elektronika je zelo majhna in sestavljena iz nešteto mikro elementov. Na koncu pa vseeno vsako napravo ročno sestavijo do konca, pregledajo in prekontrolirajo delovanje. Naj povem, da v proivodnjih obratih strogo prepovedano fotografiranje, zato so slikce, kakrše pač so!

Naslednji dan je bil na srečo samo mrzel, deževati je prenehalo. Čakal nas je prikaz primerjanj različnih žoln, različnih proizvajalcev med seboj. Marcus, glavni razvijalec naprave je predstavil, kako je naredil primerjavo delovanja tretje antene, kako je določal najdaljši domet naprave in točnost usmerjanja.

Seveda se vedno postavijo enaka vprašanja, katera je najboljša, katera ima največji domet, katera s najlaže uporablja in ne nazadnje, katera je cenovno še sprejemljiva.

Saj poznate moje odgovore. Dobra ali primerna je vsaka lavinska žolna, ki deluje, je primerno vzdrževana in z njo znamo rokovati. Seda pa je doba enoantenskih, analognih naprav nepreklicno mimo. Torej pri nakupu le poglejmo poleg barve in oblike še na funcionalno uporabnost!


Trening center
Sezona prodaje se začenja
Pozdravni nagovor
Robotizirano je vse
Ročna kontrola
Pieps Vector
To je to